meble
Kategorie:

Nóżki do mebli – jakie wybrać?

Avatar
Opublikowane przez dev5e2

Stopki regulowane do mebli znalazły zastosowanie w niejednym domu. Dobre jest to, że w większości przypadków można je założyć całkowicie samodzielnie. Ich montaż jest bowiem całkiem prosty i nie zabiera wiele czasu. Co istotne, stopki pozwalają na lepsze dopasowanie mebli do swoich indywidualnych potrzeb.

Stopki regulowane do mebli – kiedy warto je kupić?

Warto kupować nóżki regulowane do mebli do tych pomieszczeń, w których najczęściej przebywamy, np. w kuchni. Dzięki temu możemy maksymalnie czerpać z ich funkcjonalności, a do tego wykorzystać jako dodatkową aranżację wnętrza.

Najlepiej nad ich kupnem zastanawiać się jeszcze na etapie planowania wystroju wnętrza. Szczególnie wtedy, gdy zależy nam, by wszystkie elementy jak najlepiej się ze sobą komponowały. Nawet najlepsze nóżki do mebli powinny być maksymalnie dopasowane, by nie psuły aranżacji, a ją podkreślały.

Jakie nóżki do mebli – stałe czy regulowane?

W sprzedaży można spotkać dwa typu nóżek: stałe i regulowane. Dlatego przed zakupem warto przemyśleć, które bardziej przydadzą się w naszym przypadku.

Stopki regulowane do mebli dają więcej możliwości. Przy stałych nie jesteśmy w stanie zmienić ich wysokości, dostosowując ją do swoich potrzeb. Regulowane za to dają o wiele większy komfort użytkowania. Powstają z dobrej jakości materiałów, zapewniają stabilność oraz wygodę. Szczególnie przydają się w przypadku krzywizn na podłodze.

Jak dobrać odpowiednie nóżki do mebli?

Podczas wyboru dotyczącego tego, jakie stopki regulowane do mebli będą odpowiadać do danego pomieszczenia, należy zwrócić uwagę na dwie kwestie: kolor główny i detale. Przeważnie dobiera się nóżki w barwie czarnej lub białej, czasami spotyka się także metaliczne elementy. Sporo jednak zależy od tego, z czego powstały meble i jaki ma zostać zachowany styl w pomieszczeniu.

Istotne jest także to, by dobrać najlepsze nóżki do mebli pod względem całości aranżacji. A to znaczy, że powinny dobrze współgrać z innymi elementami wyposażenia pomieszczenia, np. z rączkami czy okuciami. Nie zawsze przy tym trzeba korzystać z profesjonalnej pomocy.

Rodzaje nóżek do mebli

Najczęściej korzysta się z metalowych nóżek do mebli. Są trwalsze, bardziej odporne na uszkodzenie, ładniej wyglądają, a także cechują je większe wytrzymałość i żywotność. Jedynym ich minusem jest to, że nie pasują do wszystkich mebli, np. w przypadku drewnianych lepiej postawić na nóżki aluminiowe.

Czasami korzysta się z plastikowych modeli. Są tańsze, a przy tym mniej trwałe i mało odporne na różne czynniki. Trzeba liczyć się z tym, że konieczne częstsze będzie ich wymienianie czy naprawianie. Ciekawą alternatywą mogą być zatem nóżki gumowe, o które łatwiej zadbać, ponieważ cechują się większą wytrwałością.

Gdzie wykorzystuje się stopki regulowane do mebli?

Można ich używać przy naprawdę wielu meblach, jak np. łóżka, szafki i meble kuchenne. W przypadku pierwszych wymienionych najlepiej sprawdzają się metalowe nóżki. Dzięki temu posiadany egzemplarz może poradzić sobie z większych obciążeniem, a przy tym poprawi się jakość snu.

Do szafek najbardziej pasują nóżki aluminiowe – szczególnie, gdy meble zostały wykonane z drewna. Zarówno okrągłe, jak i kwadratowe mogą dobrze się prezentować, dlatego najlepiej dopasować je ogólnie do stylu szafki. Najlepsze nóżki do mebli staną się ciekawym akcentem, który można wprowadzić do domu.

Jeśli chodzi o meble kuchenne, nóżki pozwolą na zachowanie większej stabilności. Najlepsze mogą być tutaj chromowane elementy, jako że w kuchni spędza się całkiem sporo czasu.

Czy warto kupować stopki regulowane do mebli?

Zdecydowanie tak. Zwłaszcza że wybór jest całkiem spory, dlatego łatwo można znaleźć model, który będzie idealnie pasował do wystroju. Można je zarówno zamawiać przez internet, jak i nabyć w sklepie stacjonarnym. Jednak ta pierwsza opcja jest o wiele wygodniejsza.

W przypadku ceny trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki. Im lepsze jakościowo nóżki, tym będą droższe. Jednocześnie możemy liczyć na większą trwałość i odporność np. na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli jednak nie mamy dużego budżetu, pozostają np. plastikowe modele. Warto jednak pomyśleć nad droższymi nóżkami, gdyż ich koszt nie przekracza kilkunastu zł za sztukę.