pomidory
Kategorie:

Wszystko, co trzeba wiedzieć o sadzeniu pomidorów

Avatar
Opublikowane przez dev5e2

Pomidory to warzywa, które często sadzi się w przydomowych ogródkach. Wykorzystujemy je do wielu potraw, a także jako dodatki do codziennych kanapek. Niewiele jest na świecie osób, które nie doceniają ich smaku, wiadomo jednak, że te wyhodowane samodzielnie smakują zdecydowanie najlepiej. Okazuje się, że nie jest to takie trudne. Jak wygląda sadzenie pomidorów?

Wszystko, co musisz wiedzieć o sadzeniu pomidorów

Choć sadzenie pomidorów i ich pielęgnacja nie należy do trudnych, powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad, by mieć pewność, że zapewnimy roślinie wszystko, czego potrzebuje. Tylko wówczas będziemy mogli się cieszyć dobrymi owocami naszej pracy.

Gdzie najlepiej sadzić pomidory?

Sadzenie pomidorów powinniśmy zaplanować tak, żeby zapewnić im stanowisko o dość dużym nasłonecznieniu. Musi to być zarazem takie miejsce, które będzie dobrze chronione przed wiatrem. Z tego względu wiele osób decyduje się na hodowanie pomidorów pod folią. Co ważne, musimy uważać na to, żeby sadzenia pomidorów nie przeprowadzać na stanowiskach, na których wcześniej rosły takie warzywa, jak bakłażan, papryka, ziemniaki, ogórki, groch czy koper. Więc gdzie najlepiej sadzić pomidory? Nadadzą się do tego miejsca, w których wcześniej znajdowały się kapusta, sałata, rzodkiewka, pietruszka, marchew lub fasolka szparagowa.

W jakiej ziemi sadzić pomidory?

Sadzenie pomidorów, jak każdym innych warzyw, należy przeprowadzić w glebie odpowiadającej ich potrzebom. Taka ziemia powinna być żyzna, ale lekka i przepuszczalna, a zarazem bogata w próchnicę. Jej odczyn powinien wynosić od 5,5 do 6,5 pH, czyli być lekko kwaśny.

Co sadzić w sąsiedztwie pomidorów?

Wiele ogrodników pragnie jak najlepiej zagospodarować swój kawałek ziemi, a jednocześnie zapewnić wszystkim roślinom odpowiednie warunki. Na szczęście lista tego, co sadzić w sąsiedztwie pomidorów, jest dostatecznie długa. Obejmuje czosnek, szpinak, szczaw, pietruszkę, sałatę, bazylię, tymianek, szałwię oraz miętę. W towarzystwie tych roślin pomidory będą rosły zdrowo i wydawały soczyste owoce. Warto wiedzieć, że bazylia pozwala odstraszyć od nich szkodniki.

Jak gęsto sadzić pomidory?

Wiesz już, gdzie najlepiej sadzić pomidory. Musisz także wiedzieć, jak gęsto należy je sadzić, aby rozwijały się prawidłowo. Między sadzonkami trzeba zachować odległość wynoszącą około 50 centymetrów, natomiast między rzędami – około 1 metra. Takie wytyczne sprawdzają się najlepiej w przypadku wysokich pomidorów. Jeśli jednak posiadasz odmianę niższą, odległości te powinny wynosić odpowiednio 50-60 i 40 centymetrów.

Sadzenie pomidorów – kiedy najlepiej je przeprowadzić?

Sadzenie pomidorów powinniśmy przeprowadzić dopiero wtedy, gdy minie ryzyko występowania przymrozków. Najbezpieczniejszym terminem będzie zatem druga połowa maja. Warto ponadto wiedzieć, że pomidory rosną najlepiej, kiedy względna wilgotność powietrza jest niska i nie przekracza 60 procent. Z tego względu najbardziej soczystych owoców możemy się spodziewać po lecie, które jest ciepłe, a zarazem suche.