Kategorie:

Ukraińskie dania regionalne

Avatar
Opublikowane przez dev5e2

Ukraina, podobnie jak większość innych krajów, ma swoje regionalne produkty. Ze względu na ceny, które są zdecydowanie niższe niż w Polsce oraz niepowtarzalne walory smakowe, warto przy okazji zwiedzania Lwowa lub Kijowa przywieźć trochę regionalnych przysmaków, które zachwycą każdego. Na szczególną uwagę zasługują słodycze ukraińskie, takie jak m.in. cukierki Roshen, które podobnie jak słodycze z Rosji, mają swoich miłośników niemal wszędzie. Przyjrzyjmy się, jakich ukraińskich przysmaków powinien spróbować każdy z nas.

SŁODYCZE I CZEKOLADY MARKI ROSHEN

Roshen jest najbardziej znaną firmą na Ukrainie, zajmującą się produkcją słodyczy. Firma posiada w swojej ofercie słodycze w ponad 200 rodzajach. We Lwowie można znaleźć kilka firmowych sklepów, w których z powodzeniem kupisz te słynne wyroby. Firma Roshen ma w swojej ofercie ogromny wybór pysznych słodyczy w korzystnych cenach: cukierki czekoladowe, cukierki twarde, bombonierki, batony, lizaki, czekolady, ciastka, galaretki. Do najsłynniejszych i polecanych przez wiele osób ukraińskich słodyczy, należy słodki i kruchy tort kijowski, który wyrabiany jest z bezy oraz biszkoptów. Na uwagę zasługuje również bombonierka z orzechowymi pralinami – Kijów wieczorny czy też bombonierka Strila. Wyrobami godnymi polecenia są czekolady, które znaleźć można w różnych wariantach: gorzkim, mlecznyn, z bąbelkami, białym, z solnymi migdałami, pomarańczowa, orzechową oraz inne. Są one w ładnych, eleganckich opakowaniach, dlatego też świetnie nadają się na upominek przywieziony z Ukrainy.

Obowiązkowo należy spróbować cukierków Roshen o nazwie FizzyBomm, które znaleźć można w naprawdę niskiej cenie. Inne cukierki marki Roshen, które można znaleźć w ofercie to chociażby krówka, Milky Splash, Crazy Bee, Minky Binky czy też karmelki Sweet Drop z nadzieniem mlecznym. Kupić je można w okazyjnych cenach, które są dużo niższe niż w Polsce. Ciastka do kawy mają również swoich miłośników, którzy doceniają ich delikatny smak oraz to, że można je wykorzystać do różnego rodzaju wypieków. Dla smakoszy ukraińskich słodyczy mamy dobrą wiadomość – by nabyć słodycze z Ukrainy, nie musimy koniecznie odbywać podróży, możemy je zamówić w sklepie internetowym, który specjalizuje się we wschodnich produktach.

UKRAIŃSKA CHAŁWA

Wśród słodyczy z Ukrainy na szczególną uwagę zasługuje chałwa słonecznikowa. Jest to popularny przysmak, chętnie kupowany i przywożony przez turystów – nie tylko z Polski. Głównym jej składnikiem są zmielone nasiona słonecznika. Ta ukraińska słodycz nie jest droga, dlatego jej zakup powinien być obowiązkowym punktem podczas wizyty na Ukrainie. Chałwa ta jest wysokokaloryczna, lecz spożywana w rozsądnych ilościach może być zdrową przekąską. Zawiera wapń, żelazo, białko i fosfor. W swoim składzie ma również kwas foliowy, który ma pozytywny wpływ na układ pokarmowy i nerwowy. Będąc na Ukrainie, lepiej zdecydować się na chałwy paczkowane, niż na te dostępne na wagę. Kupując ten ukraiński przysmak, dobrze jest sprawdzić jej datę przydatności do spożycia.