dach
Kategorie:

Czym ocieplić poddasze?

Avatar
Opublikowane przez dev5e2

Nowocześnie zaaranżowana przestrzeń na poddaszu to dodatkowy metraż, który może wzbogacić obecnie wykorzystywaną przestrzeń w budynku, ale też może pozwolić na zaprojektowanie dodatkowych pokoi-bawialni, garderoby czy sypialni. Wykonując prace wykończeniowe na poddaszu, trzeba jednak mieć na uwadze, że konieczna będzie odpowiednia warstwa izolacji – zarówno w ścianach jak i w przypadku izolacji od strony dachu. Odpowiednio zaizolowane poddasze jest ciepłe, a to bezpośrednio wiąże się z niższymi rachunkami za ogrzewanie. Czym ocieplić poddasze, aby zapewnić sobie komfort termiczny na długie lata użytkowania? 

Ocieplenie poddasza- czym najlepiej i jakie rozwiązanie jest zdecydowanie najpopularniejsze? 

Najczęściej wybieranym i powszechnym materiałem do ocieplania poddaszy jest wełna mineralna. Jest to produkt pochodzący od wełny skalnej bazaltowej lub szklanej. Wełna jest produktem bardzo lekkim, ale jednocześnie niepalnym i nienasiąkliwym. Pozwala uzyskać bardzo dobre parametry współczynnika przenikania ciepła, dobrze izoluje, ale też ma zdolność do przepuszczania pary wodnej. Jest materiałem atrakcyjnym cenowo, który łatwo się rozciąga i instaluje, ale też jest trwała i ma odpowiednią sprężystość. Wykonując ocieplenia poddaszy w Śremie czy w jakimkolwiek innym mieście, można liczyć na możliwość jej wieloletniego użytkowania. Żeby uzyskać dobre parametry izolacyjne od strony dachu, przyjmuje się, że warstwa ocieplenia wykonanego z wełny musi mieć co najmniej 25 cm grubości. 

Techniczne aspekty ocieplania wełną mineralną

W przypadku zdecydowania się na wełnę mineralną trzeba poświęcić trochę czasu na odpowiednie dobranie folii paroprzepuszczalnej znajdującej się przy dachu. Samo układanie wełny jest łatwe, ale trzeba zwracać uwagę na to, aby nie pojawiały się przerwy na łączeniach, które mogłyby spowodować powstawanie mostków cieplnych. Wymaga to więc pewnej wprawy. W przypadku ocieplania wełną ścian poddasza, wełnę umieszcza się we wnętrzu aluminiowego stelaża. Wełna doskonale sprawdzi się zarówno jako izolacja dachu jak i do ścianek działowych – jest to wiec materiał uniwersalny. 

 

Czym najlepiej ocieplić poddasze jeśli nie wełną mineralną?

 

Bardzo dobrą alternatywą dla wełny mineralnej jest pianka PUR. Ma ona jednak specyficzny sposób montażu, gdyż musi być nanoszona metodą natryskową – wówczas tworzy idealnie jednolitą warstwę izolacyjną o świetnych parametrach. Nanoszenie pianki odbywa się z wykorzystaniem specjalnego agregatu i musi być wykonywane przez zajmującą się takimi zleceniami firmę, która oferuje ocieplenie poddasza. Czym jeszcze warto się zainteresować w temacie wyboru pianki PUR? Na pewno tym, że na tyle perfekcyjnie wypełnia ona wszelkie szczeliny, że właściwie całkowicie eliminuje ryzyko występowania mostków cieplnych. Jest to jej ogromna zaleta. Dodatkowo jest niepalna i bardzo lekka, nie trzeba się więc martwić o to, że może nadmiernie obciążyć całą konstrukcję dachu. Dodatkowo bardzo dobrze opiera się wilgoci i nie powoduje namnażania się pleśni.