lekarz
Kategorie:

Co leczy flebolog?

Avatar
Opublikowane przez dev5e2

Dla wielu ludzi termin flebologia nie kojarzy się z niczym konkretnym, a wręcz brzmi obco, tajemniczo i dziwne. Co poniektórzy z nas nawet nie wiedzą, że  termin ten powiązany jest z jednym z najważniejszych układów w organizmie, który decyduje o najważniejszych funkcjach życiowych zachodzących w naszym ciele. Schorzenia układu naczyniowo-krwionośnego, bo o nim mówimy, są zaliczane do chorób cywilizacyjnych, a co za tym idzie występują bardzo często u dużej populacji ludzi. W związku z tym powstała dziedzina medycyny, która zajmuje się schorzeniami układu żylnego i nieprawidłowościami zachodzącymi w ich obrębie.

Problem estetyczny i zdrowotny, czyli żylaki

Najprostsze wyjaśnienie powstawania żylaków ogranicza się do opisania ich jako problemów z odpływem krwi z dolnych partii nóg do wyższych partii tułowia i serca. Pierwsze zaobserwowane symptomy przebarwień pod postacią pajączków czy poszerzonych żył powinny nas zaalarmować i skierować nasze kroki do lekarza flebologa, który leczy takie zmiany i jest w stanie je prawidłowo zdiagnozować. Wizyta w gabinecie flebologa w Warszawie może nam zagwarantować szybką i skuteczną diagnozę, a także prawidłowo wdrożone leczenie.  Żylaki to problem, który w większym procencie dotyka kobiety i stanowi dla nich problem, poza oczywiście medycznym, także problem estetyczny i niepożądany. Pierwsze objawy rozszerzonych naczyń pod postacią pajączków, które pojawiają się na naszych nogach powinien obejrzeć specjalista, który zadecyduje o dalszym badaniu metodą Dopplera i zastosowaniu w miarę możliwości nieinwazyjnych metod leczenia.

Kiedy iść do lekarza flebologa?

Rekomendacją i wskazaniem  do wizyty u flebologa w Warszawie powinien być stopień i zaawansowanie zmian żylnych widocznych na nogach. Lekarz flebolog co leczy takie zmiany i jest w stanie ocenić  stadium rozwoju przeprowadzi konsultacje, która pozwoli na zastosowanie i wdrożenie leczenia już na wczesnym etapie pojawiania się objawów i zapobiec nieodwracalnym skutkom tej przypadłości. Do wizyty u specjalisty flebologa powinna Nas skłonić również genetyczna skłonność w rodzinie do występowania żylaków, choroby zakrzepowej żył, czy siateczkowych żył zwanych potocznie pajączkami. Nie możemy również lekceważyć takich objawów jak ciężkość nóg, dokuczliwe obrzęki, spuchnięte nogi czy widoczne zmiany przebarwienia na kolor sino-czerwony.

Lekarz flebolog co leczy?

Lekarz flebolog to specjalista, który zajmuje się wszelkimi patologiami i nieprawidłowościami pojawiającymi się w obszarze naczyń żylnych i generalnie układu żylnego w naszym organizmie. Co leczy flebolog jest uzależnione od zaawansowania i stopnia zmian chorobowych w żyłach i widocznych zdiagnozowanych symptomów. Także do zakresu leczenia tego, co leczy flebolog zalicza się wszelkie zmiany owrzodzeniowe i trudno gojące się rany na podudziach i powikłaniach występujących po zakrzepicach. Nierzadko zdarza się, że specjalista flebolog ma również specjalizację z zakresu chirurgii naczyniowej, interny, dermatologii czy radiologii. Większy zakres wiedzy medycznej z różnych dziedzin sprawia, że lekarz flebolog może z większym zrozumieniem i wiedzą pochylić się nad pacjentem i zastosować nie tylko najlepsze leczenie, ale także skuteczną profilaktykę.

Choroby żył – leczenie i diagnostyka

Metodą do prawidłowego zdiagnozowania nieprawidłowości występujących w żyłach jest metoda Dopplera, która polega na skanowaniu żył i ocenie  przepływy krwi w ich wnętrzu. Natomiast w leczeniu chorób żył stosuje się metody w zależności od stopnia zaawansowania zmian chorobowych. Do metod leczenia mało inwazyjnych i bezoperacyjnych stosuje się skleroterapię polegającą na klejeniu uszkodzonych żył. Natomiast w przypadku głębszych zmian w obrębie żył  można zastosować metodę wewnątrz żylną zwaną endowaskularną. Poza tym w leczeniu wszelkich zmian w obrębie żył stosuje się najnowocześniejsze zabiegi laserowe czy ultradźwięki, które zamykają chorą żyłę, oraz wszelkiego rodzaju bandaży, pończoch, podkolanówek uciskowych czy masaży  limfatycznych. Znacznie lepiej  jest zapobiegać powstawaniu żylaków niż je leczyć, ponieważ ten problem zdrowotny ma tendencję do nawrotów i jest dość trudny w leczeniu.