jedzenie
Kategorie:

Co można zrobić, aby zdrowo się odżywiać?

Avatar
Opublikowane przez dev5e2

Zdrowa dieta to podstawa dobrego samopoczucia. Zbilansowane posiłki to nie tylko sposób na osiągnięcie wymarzonej figury. Regularne dostarczanie do organizmu wszystkich niezbędnych substancji odżywczych może znacząco wpłynąć na obniżenie ryzyka wystąpienia różnorodnych chorób. Obecnie popularne są różnorodne diety, które eliminują poszczególne składniki lub zakładają inne rygorystyczne zasady. Warto jednak pamiętać, że zdrowe odżywianie nie oznacza stosowania „diety cud”. Jak przygotowywać zbilansowane posiłki? Co zrobić, aby zdrowo się odżywiać?

Regularność kluczem do sukcesu

Co można zrobić, aby zdrowo się odżywiać? Podstawą zdrowej diety jest dostarczanie odpowiedniej ilości substancji odżywczych do organizmu. Osiągnięcie tego celu jest możliwe jedynie poprzez regularne spożywanie posiłków. Zbyt duże przerwy będą wywoływały częste uczucie głodu, a w efekcie – podjadanie i przekraczanie bilansu kalorycznego. Dobrym pomysłem może okazać się ustalenie stałych godzin. Umożliwi to nie tylko kontrolowanie podaży kalorii, ale także wpłynie pozytywnie na układ trawienny. 

Wielu dietetyków poleca system złożony z jedzenia pięciu posiłków. Takie rozwiązanie jest jednak dość czasochłonne i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Nie istnieją jednak przeciwwskazania dotyczące jedzenia nieco rzadziej. Również trzy posiłki mogą być korzystnym rozwiązaniem, o ile zostaną odpowiednio zbilansowane. Warto też pamiętać, że obecnie istnieje wiele różnorodnych rozwiązań ułatwiających zdrowe odżywianie w przypadku braku czasu. W sklepach dostępnych jest wiele gotowych posiłków, które mają dobry skład. Wiele osób ceni sobie również korzystanie z usług cateringów dietetycznych, takich jak: https://programkrolow.pl/catering-olsztyn/

Różnorodność posiłków – jak o nią zadbać?

Co jeść, aby zdrowo się odżywiać? Warto dbać o komponowanie posiłków z różnorodnych składników. Komponowanie nowych smaków i tworzenie kolorowych dań nie tylko wpływa na poszerzenie kulinarnych horyzontów, ale też zwiększa szansę dostarczenia do organizmu wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. 

Dobrym sposobem na osiągnięcie tego celu, może okazać się wprowadzanie zamienników ulubionych produktów. Standardową mąkę można zamienić na żytnią czy orkiszową, ryż biały na brązowy, a ulubione bułki na tortillę czy lawasz. Warto też pamiętać o dodawaniu owoców i warzyw do każdego posiłku. Doskonałym pomysłem, który pozytywnie wpłynie na urozmaicenie posiłków, będzie kupowanie warzyw i owoców sezonowych. Dzięki temu praktycznie w każdym miesiącu, dodatki do obiadów i kolacji będą nieco inne. 

Również mięso można zamieniać na nieco ciekawsze produkty. Źródła białka to chociażby ryby, tofu, soczewica czy groch. Obecnie w sklepach można też odnaleźć wegańskie kotlety czy kiełbaski, które imitują mięso, a równocześnie mają bardzo dobry, korzystny skład.

 

Cukier i sól – dlaczego należy je ograniczać?

Cukier to produkt, który mimo nieustannego prowadzenia akcji promujących zdrowe odżywianie, wciąż jest ważnym elementem diety wielu osób. Jego nadmiar w diecie powoduje otyłość czy nadwagę, a nadmiarowe kilogramy prowadzą do zachorowania na cukrzycę, choroby dotyczące układu sercowo-naczyniowego, a nawet mogą wywołać nowotwory. Na szczęście zwiększa się dostępność zamienników cukru takich jak ksylitol czy erytrytol – można dodawać je nawet do ulubionych wypieków. Warto też zamienić ulubione batoniki na owoce. Wykorzystanie naturalnie słodkich produktów, w dłuższej perspektywie czasowej może całkowicie wykorzenić nawyk codziennego sięgania po czekoladę. 

Co jeszcze można zrobić, aby zdrowo się odżywiać? Zrezygnować z obfitego solenia produktów. Warto pamiętać o zasadzie umiaru. Szczypta soli dodana do obiadu nie jest zła. Warto jednak czytać składy kupowanych produktów i nie decydować się na parówki, jogurty, a nawet płatki śniadaniowe, które są obficie solone. Prostym sposobem na uniknięcie soli i cukru jest rezygnacja z produktów wysokoprzetworzonych. Samodzielne przygotowywanie posiłków lub korzystanie z cateringu dietetycznego to sposób na proste uniknięcie szkodliwych substancji.