drzwi
Kategorie:

Jakie wybrać drzwi wejściowe do domu?

Avatar
Opublikowane przez dev5e2

Jakie drzwi zewnętrzne wybrać do swojego domu/mieszkania? Pytanie, które stawia sobie ogromna ilość osób. Wszystko przez to, że każdy dąży do tego, aby zapewnić sobie, pozostałej części rodziny, maksymalne bezpieczeństwo. Chodzi tutaj także o to, aby nie ułatwiać przedostania się do środka potencjalnym złodziejom. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu? Oto lista niezbędnych wskazówek.

Rozmiar drzwi

Zanim jednak przyjdzie omawiać odpowiedni stopień bezpieczeństwa, warto przejść do rozmiaru stolarki drzwiowej. Każdy inwestor powinien zdać sobie sprawę z tego, że rozmiar określony jest przepisami prawa budowlanego. Stanowią one o tym, że takie drzwi powinny mieć przynajmniej 90 cm szerokości oraz 200 cm wysokości. Dlaczego jest to takie ważne? Dzięki temu będzie można swobodnie wejść/wyjść do środka, jak również możliwe będzie przenoszenie przez nie elementów – co jest szczególnie ważne, jeżeli chodzi o przeprowadzkę. Można z powodzeniem wybrać drzwi większe, ale warto zadać sobie pytanie odnośnie tego, czy taki zakup (chociażby pod względem finansowym) będzie faktycznie opłacalny.

Izolacja akustyczna

Jakie wybrać drzwi wejściowe do domu? Takie, które są w stanie zapewnić odpowiednią izolację akustyczną. Nie ma bowiem nic gorszego od takich drzwi, które wpuszczają hałas do środka. Należy więc sprawdzić, czy czynnik RA (jak oznacza się izolację akustyczną) utrzymuje się na poziomie od 27 do 43 decybeli. Jest to taka najlepsza, wskazana wartość przez specjalistów. Aczkolwiek, można zdecydować się na stolarkę drzwiową o wyższej izolacji akustycznej. Należy być jednak świadomym tego, że ciągnie to za sobą dodatkowe koszta. Czy ktoś będzie mógł sobie na nie pozwolić?

Izolacja cieplna

Duża część inwestorów pamięta o tym, że stolarka okienna powinna zapewnić odpowiednią izolację cieplną. Nie można zapomnieć o tym, że jest to także czynnik, który wpływa na to, jakie drzwi wejściowe wybrać do domu. Wielu osobom umyka bowiem ten fakt, że ciepło „ucieka” nie tylko przez okno, ale również przez drzwi. Izolacja cieplna oznaczona jest jako współczynnik przenikania ciepła. W przypadku drzwi ten właśnie współczynnik powinien utrzymać się na poziomie niższym niż 1,5 W/(m2 *K). Jest to także ten element, który określony jest obowiązującymi przepisami budowlanymi. Można jednak spodziewać się tego, że z czasem, w tej kwestii, prawo budowlane może zostać bardziej zaostrzone.

Bezpieczeństwo dla domu

Jakie wybrać drzwi wejściowe? Takie, które będą trudne do sforsowania. Było już o tym mówione, ale warto podkreślić to jeszcze raz. Należy wybrać drzwi bezpieczne. Najlepiej antywłamaniowe, które są w stanie zapewnić zdecydowanie większy poziom bezpieczeństwa. To fakt, że nie ma idealnego zabezpieczenia przed złodziejami. Ale im lepszy system antywłamaniowy, tym większa pewność, że dostanie się do środka osób niepowołanych, będzie utrudnione.

Dlatego każdy inwestor powinien zwrócić uwagę na klasę bezpieczeństwa stolarki drzwiowej. Niektóre drzwi oznaczone są przy pomocy klasy RC1N. Są one dobre, ale należy być świadomym tego, że jest to podstawowy system antywłamaniowy. Drzwi RC1 mają zamontowaną ochronę w przypadku siły fizycznej. Z kolei RC6 to stolarka drzwiowa, która jest w stanie poradzić sobie nawet z elektronarzędziami o dużej mocy. Wybór nie jest łatwy. To fakt, że im lepsza klasa, tym większa cena. Z drugiej jednak strony, będzie to inwestycja w ochronę majątku, a niekiedy nawet życia i zdrowia domowników.

Decydując się na drzwi zewnętrzne w Bydgoszczy do domu lub mieszkania, warto zwrócić uwagę na te produkty, jakie oznaczone są za pomocą klasy RC3 lub RC4. Są to bezpieczne produkty, których cena nie jest tak zabójczo wysoka. To drzwi ze średniej półki cenowej. Jeżeli do tego dokupi się odpowiednie okna dla domu, można być pewnym tego, że w domu zostanie zapewniony odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Współczesna technologia pozwala na wyprodukowanie takich drzwi (a także okien), które są w stanie sprostać wymaganiom, jakie stawiają wobec nich różni inwestorzy.