adwokat
Kategorie:

Czym się różni radca prawny od adwokata?

Avatar
Opublikowane przez dev5e2

Prawo potrafi być niezwykle zawiłe – szczególnie wtedy, kiedy nie masz z nim do czynienia na co dzień. Życie potrafi jednak zaskakiwać i niejednokrotnie możesz mieć do czynienia z sytuacjami wyjątkowymi, w których znajomość przepisów okazuje się bardzo przydatna. Co jednak zrobić, kiedy dotychczas nie zwracałeś uwagę na takie kwestie, a okazało się, że potrzebne będą informacje związane z prawem lub pomoc w postaci reprezentowania Twoich interesów przed sądem?

Aby pomóc ludziom, którzy znają wyłącznie podstawy prawa, a nie niuanse z nim związane, powstały specjalne instytucje, takie jak radca prawny i adwokat. Część osób myli ze sobą te dwie nazwy oraz używa ich naprzemiennie. To oczywiście jest błędem, ponieważ zarówno radca prawny, jak i adwokat wykonują różne obowiązki. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej na temat obu wymienionych zawodów, to jesteś teraz w odpowiednim miejscu. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące różnic między radcą prawnym a adwokatem.

Czym różni się radca prawny od adwokata?

Mawia się, że radcy prawni zajmują się sprawami cywilnymi i gospodarczymi, natomiast adwokaci to specjaliści od spraw karnych. Stwierdzenie to jednak nie ma zbyt dużo wspólnego z prawdą. Wspomniany podział często występuje, jednak najczęściej ze względów innych niż kompetencje, uprawnienia czy możliwości.

Zgodnie z definicją, radca prawny to osoba po studiach prawniczych, która odbyła dodatkowo aplikację prawniczą. Dzięki temu posiada uprawnienia do udzielania porad prawnych, konsultacji, sporządzania opinii prawnych, przygotowywania umów oraz aktów prawnych, a także reprezentowanie klienta przed organami sądownictwa w charakterze obrońcy lub pełnomocnika.

Adwokat również musi ukończyć zarówno pięcioletnie studia prawnicze, jak i aplikację. Posiada także takie same uprawnienia jak radca prawny. Czy mamy więc do czynienia z tym samym stanowiskiem, jednak pod inną nazwą? Otóż nie. Główną różnicę stanowi tutaj możliwość zatrudnienia radcy prawnego na umowę o pracę, natomiast w przypadku adwokata nie ma takiej opcji. Trzeba również brać pod uwagę, że w przypadku pierwszego z wymienionych specjalistów należy liczyć się z tym, że nie może on w takiej sytuacji obejmować stanowiska obrońcy w sprawach karnoskarbowych oraz karnych.

Radca prawny, Lublin – kiedy należy zgłosić się do niego po pomoc?

Wiesz już, jakie są różnice między radcą prawnym a adwokatem. Jak jednak wybrać tego najlepszego, aby mieć absolutną pewność, że zostaną poczynione wszelkie starania, aby sprawa rozstrzygnęła się pomyślnie? Jeśli chodzi o radców prawnych, Lublin stanowi miasto, gdzie można spotkać wielu takich specjalistów z dziedziny prawa. Jest więc z czego wybierać, co pozwala klientom prawników podjąć decyzję w oparciu zarówno o swoje potrzeby, jak i wymagania oraz możliwości finansowe.

Warto też przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usług konkretnego radcy zapoznać się z opiniami na temat wybranego specjalisty. Dzięki temu można uniknąć nieporozumień i kłopotów w przyszłości.