internet
Kategorie:

W jaki sposób uzyskać domenę internetową?

Avatar
Opublikowane przez dev5e2

Jeśli kiedykolwiek chciałeś założyć własną stronę internetową, być może, zastanawiasz się, jak zdobyć domenę internetową. Krótka odpowiedź brzmi – to proste! Ale jeśli jesteś nowy w tym temacie i chcesz zdobyć więcej informacji o tym, jak działają domeny internetowe i skąd je pozyskać, czytaj dalej!

Domena internetowa – skąd pozyskać? Zrób trochę badań

Po podjęciu decyzji o uzyskaniu domeny internetowej następnym krokiem jest przeprowadzenie badań. Można to zrobić, patrząc na różne dostępne opcje i porównując je. Należy również wziąć pod uwagę ich zalety, wady, a także wszelkie warunki.

Może się okazać, że niektóre opcje są lepsze od innych dla Twoich potrzeb. Na przykład, jeśli masz firmę lub organizację z wieloma specjalizacjami pod jednym parasolem, może mieć to sens, aby wybrać osobną domenę internetową dla każdej z nich!

Zdecyduj, do czego będziesz używać strony

Kiedy już zdecydowałeś, jaką stronę chciałbyś zbudować, czas pomyśleć o nazwie domeny. To adres strony internetowej, który ludzie będą wpisywać do przeglądarki, gdy będą chcieli dostać się na Twoją witrynę.

Najważniejszą rzeczą do rozważenia przy wyborze nazwy domeny jest to, czy odzwierciedla Twój biznes i/lub markę. Jeśli zakładasz sklep internetowy z ręcznie robioną biżuterią, „ręczna-biżuteria.pl” może być dobrym wyborem, ponieważ brzmi podobnie i przywołuje uczucie rzemieślnicze. Jednak, gdy sprzedajesz wysokiej jakości meble z Anglii z elementami nowoczesnego wzornictwa, „AngielskiDesign” raczej będzie miał więcej sensu.

Wybierz rejestratora domen

Kiedy już zdecydujesz się na nazwę, nadszedł czas, aby ją zarejestrować. Proces ten może być trudny, jeśli nie jesteś zaznajomiony z tym, jak działają domeny internetowe. Rejestrator to firma, która zarządza rejestrem dla danej domeny najwyższego poziomu (TLD) i oferuje adresy na sprzedaż. Istnieją setki takich miejsc różniących się stawkami czy usługami.

Dowiedz się, czy pożądany przez Ciebie adres internetowy jest dostępny

Sprawdź, czy pożądany przez Ciebie adres internetowy jest dostępny. Aby to zrobić, wpisz ją do wyszukiwarki domen. Jeśli nazwa nie została jeszcze zajęta, możesz ją zarejestrować!

Jeśli nazwa, którą chcesz, jest już zajęta przez kogoś innego, może być kilka opcji, jak postępować:

  • odkup ją – ale tylko wtedy, gdy właściciel nie używa jej lub nie robił tego przez lata;
  • spróbuj dodać coś, aby uczynić ją bardziej unikalną;
  • jeśli wszystko zawiedzie, spróbuj zupełnie innej propozycji.

Kup domenę internetową po sprawdzeniu, czy nazwa jest wolna

Po sprawdzeniu, czy nazwa domeny jest wolna, możesz ją kupić. Istnieją dwa sposoby, aby to zrobić:

  1. Możesz zapłacić za domenę za pośrednictwem swojego dostawcy usług hostingowych. Oznacza to, że kiedy hostujesz stronę na serwerach danej firmy, to ona stanowi właściciela domeny i możesz z niej korzystać bez płacenia dodatkowo. Jednakże, jeśli zdecydujesz się przenieść swoją witrynę do innego dostawcy usług hostingowych, może będziesz musiał zapłacić ponownie za prawo do korzystania z tej nazwy.
  2. Możesz kupić domenę bezpośrednio od rejestratora, takiego jak OVH lub Nazwa. W ten sposób masz pełne prawo własności do swojej nazwy i otrzymujesz możliwość przeniesienia jej, gdziekolwiek chcesz bez dodatkowych kosztów.

Domena internetowa – cena

Cena nazwy domeny internetowej może się znacznie różnić w zależności od rozszerzenia, które chcesz i czy jest ono premium, czy nie. Na przykład najbardziej powszechne wersje, jak “.com”, “.net”, i “.org” są uważane za „ogólne”. Dlatego wycenia się je niżej niż te premium, takie jak “.warszawa.pl” (na przykład). Domeny premium mogą kosztować nawet 50000 złotych, podczas gdy cena za generyczne wynosi około 100 złotych rocznie.

Skonfiguruj DNS

DNS to skrót od Domain Name System, czyli usługi, która tłumaczy nazwy domen (np. www.google.com) na adresy IP (np. 74.125.39.103). Kiedy wpisujesz nazwę w przeglądarce, komputer musi wiedzieć, jak przełożyć ją na adres IP, aby móc skomunikować się z serwerem hostującym stronę internetową lub aplikację. Ww tym miejscu wkracza DNS, spełniając tę funkcję. Więc wszystko, co musisz zrobić, to wpisać „www”, a następnie dowolny adres URL po nim i nacisnąć enter – resztą zajmie się ta usługa!