wnętrza
Kategorie:

Wykończenie wnętrza – co warto wiedzieć?

Avatar
Opublikowane przez dev5e2

Droga od pustej ściany mieszkania do efektu końcowego jest bardzo długa i wyboista, ale warto przejść nią świadomie, zwracając uwagę na etapy i dalej reagować, dokonując niezbędnych poprawek. Możemy być w tak zwanej „sytuacji rozwojowej”. Co to znaczy? Zgodnie z pierwotnym planem w mieszkaniu zaaranżowano wszystkie instalacje: wodno-kanalizacyjne, grzewcze i elektryczne. Ściany powinny być otynkowane lub pomalowane na biało. Widoczny jest również otwór, w którym znajdują się drzwi. Resztę musimy zrobić sami. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas remontu. O jakich elementach nie należy zapominać.

Zatrudnij architekta

Dla tych, którzy nie chcą wkładać trudu i uwagi w kompletowanie mieszkania, dobrym pomysłem może być skorzystanie z usług projektanta wnętrz. Główną zaletą tego rozwiązania jest kompleksowość i profesjonalizm usługi. W ramach tego architekt przygotowuje projekt układu funkcjonalnego mieszkania, aranżacji wnętrz, oświetlenia i elektryki oraz wizualizacji 3D. Pomagają również w doborze materiałów dekoracyjnych i wykończeniowych oraz autorskim nadzorze nad projektem. Niektórzy architekci pracują długoterminowo z własnym, sprawdzonym zespołem remontowym, co gwarantuje wysoką jakość i komplementarność usług.

Listwy przypodłogowe – co musisz wiedzieć?

Listwy przypodłogowe to ważny i niezbędny element dekoracyjny każdego wnętrza. Jego główną cechą, a zarazem jedną z najważniejszych, jest zakrycie dylatacji powstałych na styku ścian i podłóg. Rolą listew przypodłogowych w tym zakresie jest również zabezpieczenie podłogi przed uszkodzeniem krawędzi podłogi, zapobieganie wpadaniu różnych elementów pod podłogę. Warto też wspomnieć, że szerokość tej szczeliny jest różna. Dlatego wybierając konkretną listwę, należy wziąć pod uwagę wielkość przestrzeni, dobrać odpowiednią grubość listwy, przy czym należy zwrócić uwagę, aby listwa połączona z listwą drzwiową nie była od niej grubsza, a jest takie samo.  Trzeba też przyznać, że listwy przypodłogowe są często pomijane jako konieczność, którą należy wykorzystać do zakrycia wspomnianych wcześniej szczelin dylatacyjnych. Jednak odpowiednio dobrane i dopasowane listwy mogą stać się wyszukanym wykończeniem podkreślającym charakter podłogi. Jak zamontować i czym ciąć listwy przypodłogowe?

Sposób montażu listew przypodłogowych

Jak zamontować listwy przypodłogowe? Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem montażu listew przypodłogowych jest przyklejenie ich do ściany za pomocą silikonu lub kleju montażowego. Zaczynamy od zmierzenia listwy przypodłogowej i przycięcia jej na odpowiednią długość. Następnie wysusz przygotowane listwy do połączenia między podłogą a ścianą, aby upewnić się, że pasują do miejsca, w którym zostaną przyklejone.

Czym ciąć listwy przypodłogowe?

Bardzo ważną kwestią związaną z montażem listew przypodłogowych jest ich cięcie. Użycie niewłaściwego narzędzia na pewno wydłuży nakład pracy i znacząco wpłynie na estetykę. Dlatego zawsze powinieneś używać specjalnej piły – do drewna, deski lub metalu. W przypadku rozwiązań z PVC zwykle zalecany jest również klasyczny brzeszczot. Montując kompletne listwy wykonane z drewna, deski lub poliuretanu, warto również zaopatrzyć się w specjalną skrzynkę uciosową lub piłę, dzięki której można określić kąt cięcia. Umożliwi to łatwe i dokładne wykonywanie narożników.

Oświetlenie wnętrz – jak wybrać żarówkę Led?

Żarówki LED nadają się do różnych zastosowań. Ich główną zaletą jest efektywne wykorzystanie energii – są wydajniejsze od tradycyjnych żarówek. W przypadku tradycyjnego oświetlenia wybór opiera się głównie na ich mocy, mierzonej w watach. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku oświetlenia LED wartość ta może być znacznie niższa. Dioda LED o mocy zaledwie 10 watów jest w stanie oświetlić całe pomieszczenie, podczas gdy tradycyjne żarówki wymagają około 50 watów do wykonania tego samego zadania.

Jak wybrać żarówkę led – zasady

Najważniejsza jest efektywność energetyczna – mniejsze zużycie energii elektrycznej oznacza niższe rachunki za prąd. Ze względu na różne rozwiązania stosowane przez producentów żarówek LED o ich jasności najczęściej decydują lumeny. Jest to ogólna miara związana z mocą strumienia świetlnego. Aby ocenić ostateczną wydajność źródła światła, możemy podzielić strumień świetlny przez pobraną moc. W przypadku żarówek klasycznych parametr ten wynosi zwykle od 10 do 20 lm/W, natomiast wartości oświetlenia LED sięgają nawet 70-120 lm/W.