psycholog
Kategorie:

Osobowość INFJ – co to znaczy?

Avatar
Opublikowane przez dev5e2

W ostatnich latach szczególną popularnością cieszą się różnorodne testy osobowości. Stanowią one sposób na lepsze zrozumienie siebie, zarówno swoich zalet, jak i wad. Są również nieocenioną pomocą w rozwoju osobistym. Znając swój typ osobowości, można łatwiej określić cele zawodowe oraz lepiej odnajdować się w związkach międzyludzkich. Jednym z typów osobowości jest tzw. osobowość INFJ. Co oznacza ten skrót i jak sprawdzić, czy pasuje do nas – tego wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu.

INFJ, co to znaczy?

Skrót INFJ nierozerwalnie wiąże się z testem 16 osobowości, opracowanym przez badaczki Isabel Briggs Myers i Katherine Cook Briggs. Opiera się on na czterech głównych składnikach osobowości, jej swoistych aspektach. Chodzi tutaj o sposób pozyskiwania: energii (ekstrawersja, introwersja) i informacji (badanie, intuicja), a także metodę w podejmowaniu decyzji (myślenie, uczucia) oraz rodzaj relacji ze światem (osąd, obserwacja). Warto wiedzieć jednak, że zawsze jest to pewien obszar danej cechy, nigdy skrajny wynik. Po wykonaniu testu każdy otrzymuje skrótowy wyznacznik osobowości. W przypadku osób INFJ można mówić o znacznej przewadze introwersji, intuicyjnym, opartym na uczuciach myśleniu i osądzającym patrzeniem na świat. To jednak znacznie za mało informacji, by wiedzieć, jak działa umysł takiej osoby oraz jakie są jego szanse i zagrożenia.

Co to znaczy INFJ – aspekt praktyczny

Osoby o tym rodzaju osobowości są również nazywane Rzecznikami i należą do grupy idealistycznych Dyplomatów. I chociaż dzięki przewadze introwersji, są raczej zamknięte w sobie i mają bogaty świat wewnętrzny, to w porównaniu do innych typów, chętnie podejmują działanie w słusznej walce o swoje wartości i poglądy. Ich siła opiera się na dogłębnym przemyśleniu aspektów danej sytuacji i dotarcie do sedna sprawy. Potrafią być nieustępliwi. Podejmując decyzję, kierują się silnym uczuciem empatii, dlatego często angażują się w pomoc społeczeństwu i próbują dotrzeć do najsłabszych jednostek. Być może dlatego ten typ osobowości mieli jedni z największych przywódców i myślicieli, m.in.: Nelson Mandela, Martin Luther King i Matka Teresa. Współcześnie są to nierzadko pracownicy opieki społecznej, aktywiści, wolontariusze, a także nauczyciele i psycholodzy. Wybierają ten typ zawodów, bo mają duże poczucie wykonywanej misji i najlepiej spełniają się właśnie w takich rolach. Sprawiają wrażenie silnych i niezależnych osób, niepozwalających na przekraczanie swoich granic. Robią to jednak głównie dlatego, aby chronić się przed wypaleniem.

Świat INFJ – artystyczny ład

Czasami ludzie o osobowości INFJ angażują się również w świat sztuki. Interesuje ich ona, bo umożliwia przelewanie swoich dogłębnych przemyśleń, uczuć i marzeń, stanowi niejako pomost i sposób komunikacji ze światem zewnętrznym. Nierzadko więc INFJ będzie wybierał również zawody nawiązujące do jego pasji artystycznej. Stąd też tak wiele osób w zawodach aktorskich np. Nicole Kidman oraz Morgan Freeman, a także pisarzy, m.in. Goethe. Sztuka jest dla nich momentem wytchnienia od świata i przytłaczającej rzeczywistości. Pomaga również manifestować swoje własne zdanie, a odpowiednio użyta będzie narzędziem w walce o lepsze jutro. W porównaniu jednak z innymi, artystycznymi typami osobowości, INFJ nie pozwoli na to, aby do jego otoczenia wkradł się chaos. Lubi on przestrzeń uporządkowaną, a zajęcia pasjonujące go z pewnością będą idealnie wkomponowane w jego plan dnia.

Na co uważać, będąc INFJ?

I chociaż osobowość INFJ to fantastyczna szansa na bycie wartościowym człowiekiem, który będzie zmieniał na lepsze najbliższe otoczenie, to może on łatwo popadać w poczucie beznadziei i wypalenia. Dlatego tak ważne jest, aby osoby miały przestrzeń, aby odpocząć od ludzi, zwrócić się do wewnątrz i nabrać dystansu. Warto również sprawdzić na stronie internetowej Miasta Kobiet https://www.miastokobiet.pl/co-oznacza-i-jak-funkcjonuje-osobowosc-infj/, a także w środowisku pracy i świadomie podchodzić do balansu pomiędzy pracą i relaksem. Z pewnością pomoże w tym rozwinięta cecha intuicji.