firma
Kategorie:

Ile kosztuje system ERP?

Avatar
Opublikowane przez dev5e2

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje system ERP. Wiele czynników może wpływać na jego ostateczny koszt. Można go bowiem dopasować do indywidualnych potrzeb danej firmy. Dlatego też wcześniej należy przejść przez etap konsultacji i analizy.

Ile kosztuje system ERP?

To zależy. Głównie na ostateczną kwotę wpływa zakup licencji i wdrożenie systemu ERP. Do tego dochodzą koszty związane z użytkowaniem systemu oraz regularną aktualizacją. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie będą to zbyt małe kwoty. Dlatego nie każdą firmę może być stać na takie rozwiązanie.

Istnieje jednak tańszy sposób polegający na subskrypcji oraz modelu chmurowym. Przeważnie korzystają z tego firmy, którym zależy na zaawansowanym oprogramowaniu, a jednocześnie nie stać na jego kupno. Jednak czy zawsze jest to dobry pomysł? Ile kosztuje ERP przy takich rozwiązaniach?

Szukasz sprawdzonych programów dla firm. Sprawdź na https://inlogica.com/produkty-i-uslugi/

Lokalnie czy w chmurze?

Działanie w chmurze ma swoją zaletę. Dzięki temu za przystępną cenę możemy otrzymać najnowsze rozwiązanie IT. Dzięki temu koszt ERP nie jest tak wysoki i firma jest w stanie poradzić sobie z takim wydatkiem.

Poza tym praca w chmurze zapewnia nam dostęp do automatycznych aktualizacji, nie trzeba kupować licencji na wyłączność, a sama konfiguracja i wdrażanie systemu trwa o wiele krócej. Pozwala to też na dostęp do systemu z każdego miejsca na świecie. Jest to szczególnie dobre w przypadku pracy zdalnej.

Jednak większość użytkowników woli wersję lokalną. Dzięki temu mają bowiem system dopasowany do swoich własnych potrzeb. ERP bowiem nie jest tworzony pod masowego użytkownika, a to zwykle oferuje chmura. Czego innego mogą bowiem potrzebować poszczególne firmy i nie da się stworzyć jednego, uniwersalnego systemu. Zawsze różnią się przynajmniej w drobnych kwestiach.

Jaki budżet się przyda?

Teraz możemy przejść już ostatecznie do kwestii tego, ile kosztuje system ERP. Jeśli chodzi o model chmurowy, mamy tutaj do czynienia z abonamentem miesięcznym. Czasami dochodzą do tego koszty za przechowywanie danych oraz za transfer. Koszt miesięczny wynosi przeważnie od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

W przypadku modelu on premise trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Każda firma potrzebuje bowiem czego innego, a system ERP zawsze dopasowuje się do konkretnych potrzeb. W większości przypadkach przekracza się zakładany budżet, bo naprawdę trudno wycenić koszty. Nie warto zwracać uwagi na najtańsze oferty, bo w praktyce, to one kosztują klienta najwięcej.

Ile kosztuje ERP ostatecznie?

Trudno znaleźć w internecie informacje na temat tego, ile kosztuje system ERP. Szczególnie gdy nie są znane szczegółowe oczekiwania firmy. Konieczna jest bowiem dokładna analiza, która pozwala ostatecznie oszacować koszty. A co konkretnie wpływa na ostateczny koszt?

  • Wielkość firmy
  • Zakres wdrożenia systemu ERP
  • Rodzaj systemu

Inny koszt jest przy firmie zajmującej się sprzedażą, zarządzaniem magazynem, produkcją i innych. Także inaczej prezentuje się to w przypadku e-commerce. Wtedy trzeba liczyć się z dodatkowym modułem sklepu internetowego.

Zależnie od inwestycji koszty mogą wyglądać następująco:

  • Mikro inwestycja – 30-40 tys. zł netto; dla firm o małych potrzebach
  • Mała inwestycja – 45-120 tys. zł netto; dla firm handlowych, usługowych i dystrybutorów
  • Średnia inwestycja – 120-250 tys. zł netto; dla większych firm dystrybucyjnych
  • Duża inwestycja – 500 tys. – 1 mln zł netto; dla firm o skomplikowanych procesach biznesowych
  • Bardzo duża inwestycja – powyżej 1 mln zł netto; dla firm międzynarodowych

Podsumowanie

Kwestia tego, jaki będzie ostateczny koszt ERP, zależy od wielu czynników. Każda firma ma bowiem swoje indywidualne potrzeby. Nawet w przypadku przedsiębiorstw z tej samej branży można spotkać się z różnymi kosztami dotyczącymi kupna oraz wdrożenia systemu ERP. Najważniejsze jest to, by szukać rzetelnej firmy, która nie będzie ukrywać żadnych kosztów, ale z góry powie, ile będzie ostatecznie kosztować zakup licencji oraz wdrożenie systemu ERP.