geodeta
Kategorie:

Cechy dobrego geodety

Avatar
Opublikowane przez dev5e2

Geodeta to zawód polegający na badaniu obszarów ziemi. Poprzez pomiary jej fragmentów specjalista jest w stanie skontrolować jej stan i zmiany, które w niej zachodzą. To właśnie geodeta informuje wykonawcę budowy o tym, gdzie oraz w jaki sposób należy postawić dany budynek, aby spełnić wszelkie normy.

Do obowiązków geodety należy wykonywanie pomiarów geodezyjnych. Na pewno nie raz widziałeś tego fachowca obsługującego specjalistyczny sprzęt, który swoim wyglądem przypomina umieszczony na statywie aparat.

Pomiary podzielić można na trzy rodzaje. Pierwsze z nich – wysokościowe, nazywane także pionowymi, umożliwiają późniejsze przedstawienie ukształtowania danego terenu na mapie. Poziome pozwalają na bezpieczne rozmieszczenie obiektów na danym terenie. Natomiast pomiary nazywane sytuacyjno-wysokościowymi pozwalają na rozmieszczenie na mapie danych obiektów, a jednoczesne określenie ich wysokości. Przeprowadzenie ich jest niezbędnym elementem, który umożliwia sporządzenie projektu budowy danej nieruchomości.

Do zadań geodety należy również obliczanie, jaką powierzchnię użytkową mają nieruchomości oraz wytyczanie granic działek.

Jaki powinien być dobry geodeta?

Zorganizowany

Wielość obowiązków należących do geodety i ich wysoki poziom trudności sprawia, że osoba reprezentująca ten zawód musi cechować się doskonałą organizacją pracy. Geodeta powinien potrafić prowadzić skrupulatną dokumentację oraz dotrzymywać określonych wcześniej terminów.

Posiadający wyobraźnię przestrzenną

Nad tym punktem nie trzeba się chyba dużo zastanawiać. Geodezja stanowi dziedzinę nauki, która wymaga umiejętności szybkiej zmiany perspektywy i wyobrażania sobie, jak wyglądać mają dane układy elementów. Dzięki temu specjalista jest w stanie stworzyć najdokładniejsze projekty.

Cierpliwy

Zdarza się, że geodeci muszą poświęcić kilka godzin na wykonywanie pomiarów, nierzadko w niekorzystnych warunkach pogodowych. Konieczna jest więc umiejętność pozostawania w skupieniu przez dłuższy czas oraz w niesprzyjających okolicznościach.

Odporny na stres

Zawód geodety wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Najmniejszy błąd może w przyszłości narazić danego inwestora na ogromne koszty. Niedokładność pomiarów wpływa także na bezpieczeństwo osób przebywających w danym obiekcie. Co więcej, dobry geodeta powinien być opanowany, ale jednocześnie pewny siebie, aby potrafić porozumieć się z każdym inwestorem.

Zaangażowany w swoją pracę

Geodeta powinien być profesjonalistą, który z pełnym zaangażowaniem wykonuje wszystkie swoje obowiązki. Praca w tym zawodzie w dużej mierze polega na znajdowaniu błędów w projektach, musi więc zwracać uwagę na najmniejsze detale.

Geodezja – Wrocław

Wybierając geodetę, który zajmie się projektem domu bądź innej inwestycji, należy zorientować się, czy dana osoba posiada komplet wyżej opisanych cech. Profesjonalna firma specjalizująca się w geodezji we Wrocławiu składa się jedynie z wykwalifikowanych pracowników, przykładających się do swojej pracy. Co więcej, wszystkie obowiązki muszą wykonywać z należytą precyzją.