Kategorie:

Jaki zamek do sejfu wybrać?

Avatar
Opublikowane przez dev5e2

Stanowi miejsce, w którym przechowuje się istotne oraz wrażliwe przedmioty.  Przykładem może być gotówka, broń lub inne wartościowe elementy. Ich cechą wspólną jest to, że nie powinny wejść w posiadanie nieupoważnionej osoby. Z tego powodu sejf powinien posiadać odpowiednie zabezpieczenia, przykładowo w postaci zamka. Musi on w sobie łączyć komfort użytkowania z bezpieczeństwem. Ponadto sam sejf powinien spełniać powszechnie uznawane normy bezpieczeństwa.

Podstawowe rodzaje zamków

Przed zapoznaniem się z podstawowymi rodzajami należy podkreślić, że sejfy pomimo posiadania takich samych zamków mogą mieć inne parametry dotyczące bezpieczeństwa. Mowa tu zarówno o samym zamku jak i ścianach sejfu lub innych elementach. Aby wybrać odpowiedni sprzęt, warto zapoznać się z tym czy posiada on odpowiedni certyfikat. Przykłady sejfów dobrej jakości – https://www.euro-locks.pl/. Zamek do sejfu – podstawowe rodzaje:

  • Kluczowy zamek sejfowy
  • Zamek szyfrowy
  • Zamek elektroniczny
  • Zamknij działające na zasadzie biometrii

Charakterystyka zamków

Jaki zamek do sejfu wybrać? Jest to częste pytanie stawiane przez osoby, które chcą zakupić do swojego sejfu odporny zamek. Przed przejściem do specyfikacji danych zamków należy wybrać odpowiedni materiał, z którego jest wykonany. Najlepsze będą metale charakteryzujące się odpornością na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Jaki zamek w sejfie? – po zapoznaniu się z rodzajami z pewnością każdy wybierze coś dla siebie

Zamki kluczowe

Uważa się, że posiadają one wysoki poziom bezpieczeństwa, są także przystępne cenowo. Na szczególną uwagę zasługuje także bardzo łatwy sposób użycia oraz obsługi. W przypadku posiadania takiego zamku koniecznością jest korzystanie z kluczyka. Niektóre z nich są duże i potrafią ograniczać mobilność właściciela. Należy także ciągle mieć go przy sobie, ponieważ w razie zgubienia złodziej z pewnością wykorzysta okazję. Problem stanowi także możliwość dorobienia klucza przez osobę nieuczciwą.

Zamki szyfrowe

Są one zamykane za pomocą odpowiedniego mechanizmu, do którego odblokowania należy wykorzystać szyfr. Niektóre modele posiadają także dodatkowo wejście na kluczyk, co jeszcze bardziej podnosi bezpieczeństwo sejfu. W przypadku jego zgubienia jednak będzie trzeba go dorobić, co może stanowić poważny problem. Szyfr mechaniczny jest na tyle skomplikowany, że żaden złodziej nie otworzy sejfu bez znajomości kodu.

Zamek elektroniczny

Jest to produkt, który działa na analogicznej zasadzie co zamek szyfrowy. Należy wprowadzić odpowiedni kod używając terminala. Zwykle jest to przedział od 4 do 10 znaków. Chociaż może być większy. W tym przypadku podobnie, w jak standardowym zamku szyfrowym łatwo można zmienić kod, a jego odblokowywanie jest banalnie proste. Wpisanie cyfr jest jednak szybsze, niż ustawienie pokręteł w odpowiedniej pozycji. Plusem jest również brak klucza, który może być uciążliwy. Zamek jest bardzo bezpieczny, jednak co kilka lat należy wymienić baterię w sejfie. Zamki elektroniczne najczęściej są droższe od tych standardowych. Profesjonalne urządzenia przy wpisaniu kilkukrotnie nieprawidłowej liczby mogą poinformować o tym właściciela za pomocą aplikacji mobilnej lub zadzwonić do odpowiednich służb. Dodatkowo podnosi to bezpieczeństwo.

Zamki biometryczne

Polegają na wykorzystaniu odcisku palca. Wystarczy przyłożyć go do odpowiedniego czytnika linii papilarnych i wtedy sobie się otworzy. Plusem tego rozwiązania jest możliwość dodania kilku odcisków palca, na przykład palców całej dłoni. Dzięki temu dostęp do sejfu może mieć więcej, niż jedna osoba.

Takie zamki wykorzystują energię elektryczną do swojego działania, dlatego co kilka lat należy zmienić ich baterie. Ryzyko podrobienie odcisku palca jest niskie. Problem może stanowić jednak cena, ponieważ najlepsze sejfy biometryczne, które oceniają nie tylko linie papilarne, ale także ich głębokość oraz temperaturę skóry potrafią osiągać bardzo wysokie ceny. W tańszych zamkach biometrycznych odcisk palca nie zawsze zaskoczy i trzeba kilka razy go przełożyć lub przejechać po czytniku.