Kategorie:

Radca prawny – kim jest?

Avatar
Opublikowane przez dev5e2

W tym momencie na rynku jest dostępnych bardzo wiele zawodów prawniczych o różnym nazewnictwie, przez co duża część osób już może powoli się w tym wszystkim gubić i osoby, które nie znają się na prawie, po prostu nie rozróżniają tych terminów. Czy określenie “radca prawny” jest kolejną inną nazwą na adwokata? Najlepiej jest się samemu o tym dowiedzieć, ponieważ wielu może już teraz, albo w niedalekiej przyszłości potrzebować specjalistycznej pomocy prawnej. Z tego właśnie powodu warto wiedzieć do kogo udać się ze swoim problemem i kto będzie w stanie najlepiej doradzić.

Łódź radca prawny – kim jest?

W Polsce radca prawny funkcjonuje jako zawód zaufania publicznego. Głównymi zadaniami, jakimi zajmuje się osoba wykonująca tę pracę, jest w szczególności udzielanie porad i konsultacji prawnych oraz opracowywanie aktów prawnych i sporządzanie określonych opinii prawnych. Radca prawny w Łodzi i nie tylko może również być naszym obrońcą, pełnomocnikiem lub może zajmować się reprezentowaniem nas przed różnymi instytucjami, między innymi sądem bądź jakimiś urzędami. Osoba wykonująca ten zawód może również podjąć się współpracy jako obsługa prawna firmy.

Osoba pracująca jako radca prawny ma obowiązek ukończenia aplikacji radcowskiej oraz zdania egzaminu zawodowego, kolejno musi zostać wpisana na listę radców prawnych. Oczywiście istnieją też inne drogi, aby wykonywać ten zawód, ale one nie zwalniają kandydata z obowiązku znania rozległej wiedzy dotyczącej prawa. Pełny poziom ochrony interesów klienta zapewnia fakt, iż każdy radca prawny ma obowiązek posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Jak radcy prawni wykonują swój zawód?

Może być to kwestia zastanawiająca, którą warto omówić. W jaki sposób radcy prawni pracują? Większość z nich swoje usługi odbywają we własnej kancelarii. Niektóre z nich są utworzone w postaci spółki cywilnej lub spółki prawa handlowego. Istnieje także możliwość zatrudnienia się jako radca prawny w oparciu o umowę o pracę w jakiejś instytucji lub firmie.

Łódź radca prawny – gdzie znaleźć?

Najprostszym i najbardziej tradycyjnym sposobem na znalezienie radcy prawnego jest szukanie go w internecie. Wpisując w przeglądarkę, hasło wyskoczy bardzo wiele wyników, z których można sobie wybierać. Jednak warto pamiętać, że ten pierwszy nie oznacza najlepszy. Lepiej jest najpierw poczytać sobie opinię na temat tych najlepiej ocenianych radców i porównać sobie ich oferty, aby dopasować do siebie najlepszą z nich. Jeśli ktoś korzysta z prasy, to również może się tam spotkać z ogłoszeniami od kancelarii. Jeżeli posiada się znajomych, od których na pewno wie się, że korzystali z usług radcy prawnego, można do nich się zgłosić i podpytać. Dobrze jest mieć kogoś poleconego od zaufanych osób. Jednakże w takim wypadku warto zorientować się, czy na pewno osoba z polecenia specjalizuje się w danych sprawach, ponieważ bliscy mogli przecież mieć inny problem. Istnieje spis kancelarii prawnych, do którego można sobie zajrzeć. Prowadzą go Okręgowe Izby Radców Prawnych i polega to na zrzeszaniu radców prawnych.